PSİKOLOJİ

Bilimsel Faaliyetler

 • İMÜ Psikoloji Topluluğunun "Karşılaşma" temasıyla düzenlediği 1. Psikoloji Günleri 19-20 Nisan tarihlerinde Güney Kampüsümüzde gerçekleşmiştir.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Işıl BİLİCAN 16-17 Mart 2019 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsünde gerçekleşen Türkiye Psikoterapi Zirvesinde "Diyalektik Davranışçı Terapi" hakkında bir konuşma gerçekleştirmiştir.

 • Dr. Ögr. Üyesi Uzay Dural Şenoğuz 18 Nisan 2019 Perşembe günü Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonunda bölümümüz akademik personeli ile öğrencilerinin de katıldığı toplantıda "Kadın liderliğine dair örtük önyargılar değişebilir mi? Yerel yönetimlerde boylamsal bir saha çalışması" başlıklı bir sunum gerçekleştirmiştir.

 • Dr. Handan Noyan 28 Mart 2019 Perşembe günü Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonunda bölümümüz akademik personeli ile öğrencilerinin de katıldığı toplantıda "Şizofrenide Mestrüel Döngü, Kognisyon ve Beynin Dinlenim Durumu Aktivitesi: Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme Çalışması" başlıklı bir sunum gerçekleştirmiştir.

 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Psikoloji Topluluğu tarafından 25 Aralık 2018 tarihinde Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet semineri gerçekleştirilmiştir. Uzm. Psk. Duygu Buğa’nın katılımıyla gerçekleşen etkinliğe İMÜ’de öğrenim gören öğrencilerin yanı sıra diğer üniversitelerde öğrenim görmekte olan öğrenciler de yoğun ilgi göstermiştir.

 • Bölümümüz elemanlarından Arş. Gör. Betül Polat 12 Ekim 2018 tarihinde üniversitemizin idari personeline yönelik olan Hizmetiçi Eğitim Programı kapsamında "Stres Yönetimi" konulu bir eğitim vermiştir. 

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Selma ARIKAN 14 Eylül 2018 Cuma günü Ankara Çukurambar Holiday Inn otelinde Türk Ulusal Ajansı tarafından gerçekleştirilen DEOR (Dissemination and Exploitation of Project Results) "Erasmus+ Proje Sonuçlarının Yaygınlaştırılması ve Kullanılması" Çalıştayı'na İstanbul Medeniyet Üniversitesi adına katılarak koordinatör yardımcısı ve gerçekleştirme görevlisi olduğu " Designing Quality and Training Tools for Competence Profile of Supported Employment Specialists" (İş Koçluğu Uzmanlarının Yeterlilikleri için Eğitim ve Kalite Değerlendirme Araçları Tasarımı) projesinin proje çıktılarını sunmuştur.

 • Bölümümüz hocalarından Arş. Gör. Cem Malakçıoğlu, 14 Eylül 2018 tarihinde, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen öğretmenlere eğitim protokolü kapsamında "Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi" isimli bir konferans vermiştir.

 • İş Koçluğu Uzmanlarının Yeterlilikleri Eğitim ve Kalite Değerlendirme Araçları Tasarımı Konferansı (Designing Quality and Training Tools for Competence Profile of Supported Employment Specialists Conference), farklı ülkelerden gelen konuşmacılar ve katılımcıların katılımıyla, 26 Temmuz 2018 tarihinde,  Üniversitemiz Göztepe güney yerleşkesi, Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını "Savaş, Engellilik ve Engelli Koçluğu" başlıklı sunumuyla Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet CİHAN gerçekleştirdi. Konferansın ilk oturumunda, Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi, Proje Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Selma ARIKAN, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis KURALAY, Down Türkiye Down Sendromu Derneği'nden Fulya EKMEN ve Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Öğr. Gör. Selahattin AYDIN konuşmalarını gerçekleştirdiler. Konferansın kapanış temennileri Üniversitemiz öğrenci işlerinde görevli, tekerlekli sandalyesi ile konferensa katılan, Hazar ŞENGÜL tarafından dile getirildi. Konferans kapsamında ele alınan konularla ilgili  www.tools4se.info adresinden bilgi alabilirsiniz.

 • Üniversitemizin yürütücüsü olduğu, 2015-1-TR01-KA202-021686 numaralı, Designing Quality and Training Tools for Competence Profile of Supported Employment Specialists / İş Koçluğu Uzmanlarının Yeterlilikleri Eğitim ve Kalite Değerlendirme Araçları Tasarım adlı Avrupa Birliği Erasmus + KA2 projesinin, 6. Uluslararası Ortaklar Toplantısı ve Öğrenci Hareketliliği Programı, 24 - 25 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantının ilk günü Üsküdar Fikir Sanat Akademisi, Burhan Felek Köşkünde, ikinci günü ise Üniversitemiz Güney Kampüsü B Blok 2. Kat Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Üniversitemiz adına Prof. Dr. Ahmet CİHAN gerçekleştirdi. Proje toplantısına; Bulgaristan'dan Petya GRUDEVA, Portekiz'den António Silva DIAS, Slovenya'dan Zdenka WLTASVSKY ve dış değerlendirici olarak Belçika'dan Karel Van ISACKER ve Üniversitemiz adına Psikoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Selma ARIKAN ile eğitim Bilimleri öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Erkan AKGÜN katıldılar. Bu toplantı ile birlikte projenin son ortaklar toplantısı ve öğrenci hareketliliği programı tamamlanmış oldu. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.tools4se.info adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. F. Işıl Bilican, 29 Haziran 2018 tarihinde,  bölümümüzün ortağı olduğu ‘Duygusal Zeka Becerilerinin Geliştirilerek  Gençlerin İstihdam Edilebilirliğin Artırılması’   isimli  – Yenilik ve İyi Uygulamalar Değişimi İçin İş Birliği – Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar 2015-3-TR01-KA205-024834 no'lu ​ERASMUS + KA2​ projesinin kapanış konferansında 'iticilerin Duygusal Zeka Gelişimlerinin İncelenmesi  Çalışması' isimlsunumu yapmıştır.

 • Arş. Gör. Dr. Ayten Bilgin 29 Mart 2018 perşembe günü bölümümüzde "Bebeklik Döneminde Öz Düzenleme Problemleri: Gelişimi ve Çocuk Üzerindeki Uzun Dönem Etkileri" isimli bir seminer gerçekleştirmiştir.

 • Bölümümüz hocalarından Arş. Gör. Dr. Duygu Akyüz 6 Mart 2018 salı günü "Duygusal Güvenlik Teorisi'nin Farklı Yaş Grubundaki Ergenler Açısından İncelenmesi" isimli bir seminer gerçekleştirmiştir.

 • Üniversitemizin Yürütücüsü Olduğu ve koordinatörlüğünü bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. Selma Arıkan'ın yaptığı “İş Koçluğu Uzmanlarının Yeterlilikleri için Eğitim ve Kalite Değerlendirme Araçları Tasarımı” İsimli Avrupa Birliği Projesinin Lizbon Toplantısı 23-25 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 • Koordinasyonunu bölümümüz öğretim üyelerindeden Doç. Dr. Selma Arıkan'ın gerçekleştirdiği İş Koçluğu Uzmanlarının Yeterlilikleri için Eğitim ve Kalite Değerlendirme Araçları Tasarımı Projesi 1. Pilot Eğitimleri  17-19 Aralık 2017 tarihleri arasında Üniversitemizde düzenlenmiştir.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Selma ARIKAN "İş Koçluğu Uzmanlarının Yeterlilikleri için Eğitim ve Kalite Araçları Tasarımı Projesi" kapsamında Kartal Şehit Recep Büyük Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Nafiye ÖZTUĞ ile proje kapsamındaki olası işbirlikleri görüşmek için 27 Kasım 2017 tarihinde bir toplantı gerçekleştirmiştir.

 • Emotion to Motion: Emotional Intelligence Skills Development to Foster Youth Employability (Duygudan Eyleme: Genç İstihdamını Artırmak için Duygusal Zeka Becerilerinin Gelişimi) isimli,  üniversitemizin Avrupa Birliği projesinin eğitimi 24-26 Kasım 2017 tarihleri arasında bölümümüz hocaları Doç. Dr. F. Işıl Bilican, Arş. Gör. Yasemin Camci ve Arş. Gör. Betül Polat tarafından Burhan Felek Paşa Köşkü'nde gerçekleşmiştir.

 • Bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. F. Işıl Bilican 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde Kültür, Toplum ve Aile Vakfı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Uluslararası İntiharı Önleme Çalıştayı'na' katılmıştır.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Selma ARIKAN ve Temel Eğitim bölümünden Yrd. Doç. Dr. Emine Genç AYYILDIZ 19 Mayıs Üniversitesi önderliğinde 8-9-10 Kasım tarihlerinde Samsun'da organize edilen 27. Ulusal Özel Eğitim Kongresine katılarak proje hakkında özel eğitim konusunda çalışan akademisyenler ve uzmanlara bilgi vermişlerdir.

 • Bölümümüz hocalarından Doç. Dr. Selma Arıkan ve Arş. Gör. Beliz Canlı 2 Kasım 2017 günü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen "Engelliler için Bilişim Erişilebilirliği Seminerine" katılmışlardır.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Selma Arıkan ve İMÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yeşim Güleç Aslan 23 Ekim 2017 tarihinde Down Türkiye-Down Sendromu Derneği tarafından İstanbul Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen “Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum” projesinin sonuçlarının paylaşıldığı toplantıya katıldılar.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Işıl Bilican, Doç. Dr. Selma Arıkan ve Ar. Gör. Beliz Canlı'nın da görev yaptığı "Designing quality and training tools for competence profile of supported employment specialists" projesinin tanıtımını yapmak amacıyla Doç. Dr. Selma Arıkan, Yrd. Doç. Dr. Emine Ayyıldız (Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi) ve Ar. Gör. Beliz Canlı 28 Eylül tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü'nü (İSEM) ziyaret ettiler.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Selma Arıkan ve Ar. Gör. Beliz Canlı 21 Eylül 2017 Tarihinde "Designing quality and training tools for competence profile of supported employment specialists" projesinin tanıtımını yapmak amacıyla İşkur Kadıköy Şubesi Müdürü Aziz Doğan'ı ziyaret ederek toplantı yapmışlardır.

 • Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Cihan'ın gerçekleştirdiği ve bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. F. Işıl Bilican ve Doç. Dr. Selma Arıkan'ın da görev aldığı üniversitemizin "Designing quality and training tools for competence profile of supported employment specialists" isimli Erasmus projesine ilişkin toplantı için 11-15 Eylül tarihleri arasında Slovenya Maribor'da ziyaretlerde bulunmuşlardır.

 • Bölümümüz öğretim üyelerinden Dr. Sevda Sarı Demir, 25 Ekim 2016 tarihinde “Utanç Seviyesi Yüksek Kadınlarda Utancın Fenomenolojik Analizi ve Şema Terapi Teknikleri ile Öz Şefkat Odaklı Grup Müdahalesi" adlı bir seminer gerçekleştirmiştir.

 • Bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. F. Işıl Bilican, Avrupa Birliğinin Erasmus K2 projeleri kapsamında 12-13 Ocak 2017 tarihleri arasında  Sofyada üniversitemizin ortak olduğu "Emotion to motion: Emotional Intelligence Skills to Foster Youth Employability" isimli Erasmus K2 projesinin toplantısına katılmıştır.

 • 24 Ağustos 2015-27 Ağustos 2015 tarihleri arasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nde, Psikoloji bölümü tarafından Grup Psikoterapisi İlkeleri Eğitimi düzenlenmiştir. Eğitimi New York Üniversitesi Öğrenci Sağlık Merkezi'nde görevli olan Klinik Psikolog ve sertifikalı grup psikoterapisti Dr. Anne McEneaney vermiştir. Eğitim teorik ve uygulamalı kısımlardan oluşmuştur ve grup psikoterapileri alanında tüm temel konuları kapsamıştır. Başarılı geçen eğitim sonrası katılımcılara Katılım Sertifikası verilmiştir.